Üyelik Girişi
Kategoriler
Videolar
Site Haritası
sinav

Karacabla

Phlomis russeliana (SIMS) BENTHAM
Karacabla

Lamiaceae familyasından, 100 cm boylarında, çok yıllık otsu bir bitkidir.
Yaprakları 6-20x6-12 cm boyutlarında, yeşilimsi, üst yüzü gevşek ve basık yıldız tüylü, alt yüzü ise sık beyaz yıldız tüylüdür. Alt yapraklar yumurtamsı ya da yürek şeklinde, kenarları kaba dilimli, dişli ve küt uçludur.

Çiçekli yapraklar kısa saplı, yumurtamsı ya da mızrak şeklinde olup, sivri uçludur. 2-5 halka üzerinde çevrel bir dizilişe sahiptirler. Çiçek kurullarında 12-20 çiçek bulunur. Brahtecikler çok sayıda, 10-20x1-2 mm boyutlarında ve sık yıldız tüylerle kaplıdır. Çanak yaprak 20-25 mm sık ya da seyrek yıldız tüylü, dişleri 2-5 mm olup, yana doğru yatıktır. Taç yapraklar 30-35 mm, kükürt sarısı renginde, üst dudak gaga şeklinde ve tüylüdür.

Mayıs-Eylül aylarında çiçeklenen bitki, 300-1700 m yükseltiler arasında, iğne yapraklı ve yapraklı ormanların altlarında ve açıklıklarında, fındık çalılıkları altında bulunur.

Endemik bir türdür ve Euxine kökenlidir.
Bulunduğu İller: Trabzon, Amasya, Bilecik, Bolu, Bursa, Giresun, Kastamonu, Kütahya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop

Çaykara -Uzungöl ve Maçka- Meryemana yolu üzerinde görülebilir. 
Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tehlike kategorisinde Düşük Risk (Lower Risk – LR) sınıfında bulunmaktadır.

Ağaçlandırma çalışmalarında türün habitat özelliklerinin göz önünde bulundurulmaması, orman kenarlarının yapısının bozulması, yol yapım ve genişletme çalışmaları, ekosistemdeki tahripler, tarımsal faaliyetler ve rekreasyonel amaçlı aşırı ziyaretçi baskısı, türe zarar verebilecek tehditlerdir.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.30155.3227
Euro5.99166.0156
Takvim

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret114426