Üyelik Girişi
Kategoriler
Videolar
Site Haritası
sinav

Hezaren

 

Delphinium formosum BOISS. ET HUET
Hezaren

Ranunculaceae familyasından, 60-180 cm boyunda, çok gövdeli ve çok yıllık, dik duran otsu bir bitkidir. Gövde yatık tüylüdür. Yapraklar saplı, elsi yapıda, parçaları tüysü loblu, orta parçasının genişliği 8-15, uzunluğu 20-25 mm olup dip kısmı geniştir.

Çiçek kurulu; salkım tipi, 6-10 cm genişliğinde, yumurtamsı ya da darca uzun şekildedir. Brahte ve brahtecikleri yumurtamsı şekilde ve tam kenarlıdır.

Çiçekler 3-4,5 cm, mahmuzlu, koyu menekşe renginde, çanak yaprak tüysüz ya da dış yüzü hafif tüylü, taç yaprak koyu siyahımsı, alt çifti sakal şeklinde ve sarı lekelidir. Folikül tipi meyve genellikle tüylüdür.

Temmuz ve Ağustos aylarında çiçeklenen bitki, 1500-2700 m yükseltilerde, orman kenarları, çayırlıklar, dere kenarları ve iri çakıllı yamaçlarda bulunur.

Endemik bir türdür ve Euxine kökenlidir.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tehlike kategorisinde Düşük Risk (Lower Risk – LR) sınıfında bulunmaktadır.
Bulunduğu İller: Trabzon, Erzincan, Rize, Bayburt ,


Çaykara- Demirkapı Geçidi kuzey yamaçlarında, Demirkapı- Aşağı Mahalle- Küçük Yayla yolu kenarında ve Maçka- Bekçiler- Yediharman Yaylası orman kenarında görülebilir.

Yol ve benzeri yapılarla habitatının bozulması ve parçalanması, ağaçlandırma çalışmalarında türün habitat özelliklerinin göz önünde bulundurulmaması, orman kenarlarının yapısının bozulması, çeşitli nedenlerle alpin çayırlıklardaki bitki kompozisyonlarının değişimi, rekreasyonel amaçlı aşırı ziyaretçi baskısı, türe zarar verebilecek tehditlerdir

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.30155.3227
Euro5.99166.0156
Takvim

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret114382