Üyelik Girişi
Kategoriler
Videolar
Site Haritası
sinav

İnsan genomunun kaç genden oluşyuğu hala bilinmiyor

İnsanın genetik haritasını çıkarmak ve protein kodlayan genleri bulmak üzere hayata geçirilen İnsan Genom Projesi’nin yaklaşık 10 yıl önce tamamlanmasına rağmen bilim adamları hala bir insanı meydana getirmek için gerekli tüm genetik parçaların hangilerini olduğunu keşfedebilmiş değiller.

Maryland in College Park Üniversitesi’nden Steven Salzberg, “Tüm genlerin fonksiyonlarını bilmek bir yana, daha kaç tane gen olduğunu bile tam olarak bilmiyoruz.” diyerek, belirsizliğe dikkat çekiyor.

İnsandaki gen sayısı yaklaşık 22,000 olarak tahmin ediliyor. Bu rakam ise üzüm bitkisi (30,434 gen) ve tavuk (16,736) arasında bir yere denk geliyor.

Salzberg’e göre, gen sayımızın en doğru tahmini Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından  idare edilen RefSeq veritabanında yer alıyor. RefSeq veritabanına göre gen sayımız 22,333. Fakat devletin başka bir veritabanına göre bu sayı 38,621. Gencode adındakı bir diğer projeye göre ise 21,671.

Bu farklı rakamların kökeninde, 3 milyardan fazla nükleotidden yalnızca yüzde birinin genleri oluşturması yatıyor. Üstelik bu genler kolayca tespit edilebilecek, yanyana dizilmiş genetik kodlar şeklinde değil, intron denilen ve protein yapmayan DNA parçaları arasında rastgele dağılmış şekilde yer alıyor. Rastgele dağılmış ve protein kodlayan bu parçalara ise exon adı veriliyor.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.30155.3227
Euro5.99166.0156
Takvim

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret114426